Migrationsrecht.net - Das Fachportal zum AusländerrechtMigrationsrecht.net - Informationsportal zum Ausländerrecht

EuGH: Çalima zorunlulugu yok

Anzeige

Avrupa Topluluğu Adalet Divanı (EuGH) ATAD 25.09.2008, Hakar Er, Esas No C-453/07, verdiği kararıyla Türk Gençlerin haklarına bir başka zafer daha eklemiştir.

Hakan Er, iki yaşında aile birleşmesi yoluyla Almanya ya  gelip ve 5 yıldan fazla işçi ailesiyle beraber yaşadığından dolayı bir ikamet hakkına sahip oldugu tekrardan ATAD tarafindan hüküm edilmiştir.

Kendisi AET/Türkiye Ortaklik Konseyinin 1/80 Kararnamesinin 7.maddesinden faydalandığı
ve bundan dolayı işpiyasasına üye olduğu ve ikamat hakkının olduğu tespit edilmiştir.
Okulunu 16 yaşında bitiremeyen ve 23 yaşına kadar 1 gün çalışmış olan Er, yabancılar dairesi tarafindan oturum müsadesinin uzatılmayacağını ve Almanyayi terk etmesi kararıyla karşılaşmış. Devlet tarafından sunulan meslek eğitim projelerine devam etmemiş ve sosyal yardıma muhtaç kalmış.

Gießen Idari Mahkemesi Er işçilik hakkını kulanmadığından dolayı OKK nın 7 maddesi halen geçerli olmayacağını düşünmüs ve ATAD ın konuyu önkararla aydınlatmasını talep etmiş.

ATAD Ergat, Çetinkaya, Derin , Torun gibi kararlarının izinden çıkmayarak ikinci nesil gençleri koruma altına almıştır.

Yukardakı kararlarda ATAD sadece Almanyayı uzun süre terk eden ve şuç işleyip Almanya için bir tehlike teşkil eden kişiler sadece kazandıkları hakları kaybeder diye benzer kararlar daha önce hüküm etmiş.

Bu kararlar aslında süresiz oturum hakkına sahip olunduğunu açıklanıyor.
Bu karardan faydalanan kişiler yabancılar dairelerinde ikamat ücretleri ödemeden bu haklara kavuşmalılardır.

Hamburg 25.09.2008

Avukat Ünal Zeran
Schulterblatt 124
20357 Hamburg
Tel. 040-43135110
Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

 

News Ausländerrecht


31.01.2020 » Auswirkungen des Brexits auf Einreise- und Aufenthaltsrechte

Die Bürger des Vereinigten Königreichs haben am 23. Juni 2016 für den Austritt aus der EU gestimmt. Am 29. März 2017 hat das Vereinigte Königreich dem Europäischen Rat förmlich seine Absicht mitgeteilt, aus der EU auszutreten. Der Europäische Rat hat am 17. Oktober 2019 das von den Verhandlungsführern beider Seiten vereinbarte Austrittsabkommen gebilligt. Er hat außerdem die überarbeitete politische Erklärung über den Rahmen für die künftigen Beziehungen zwischen der EU und dem Vereinigten Königreich gebilligt. Weiterlesen ...
Rechtsanwälte
Anzeige